
Dążenie człowieka do życia w zgodzie z naturą podyktowane jest nie tylko obecną modą na ekologiczny styl, ale realną potrzebą. Szybkie tempo życia, hałas, zamknięcie w betonowych osiedlach pozbawionych zieleni to bolączki mieszkańców miast, którzy coraz częściej decydują się na przeprowadzkę na wieś. Nowoczesne budownictwo coraz bardziej otwiera się na zaspokojenie tych naturalnych potrzeb człowieka, ale ci, którzy skazani są na życie w ciasnych mieszkaniach dużych aglomeracji, czy nawet domach jednorodzinnych budowanych w starym stylu z małymi oknami i dużą ilością ciasnych zamkniętych pomieszczeń, również stopniowo mogą starać się poprawić swój komfort życia.
Otwórz przestrzeń i zaproś do domu naturalne światło słoneczne
Powiększenie domowej przestrzeni można osiągnąć różnymi sposobami. Po pierwsze należy kierować się zasadą im mniej, tym więcej i wyrzucić wszystkie niepotrzebne rzeczy, których się nie używa, a które zabierają cenną powierzchnię. Tam, gdzie to możliwe można pokusić się o wyburzenie ścian pamiętając przy tym, aby nie naruszyć tych, które mogłyby zaburzyć konstrukcję budynku. W tej kwestii zawsze należy zasięgnąć opinii specjalistów.
W domach jednorodzinnych dobrym pomysłem jest powiększenie okien lub wstawienie dodatkowych. Dawniej, kiedy szkło nie spełniało takich wymogów izolacyjnych jak dziś, decydowano się często na małe okna, aby zaoszczędzić w ten sposób na ogrzewaniu domu. Dzisiaj, gdy dzięki nowym technologiom izolacyjność termiczna, jak i akustyczna szkła jest o wiele większa, nie ma przeszkód aby nie tracąc ciepła powiększyć przestrzeń okienną. To często przynosi nawet więcej oszczędności. Przez duże okna do wnętrza dociera więcej światła słonecznego, które nie tylko dobrze doświetla, ale i nagrzewa. Ma też zbawienny wpływ na ludzką psychikę. Najwięcej nastrojów depresyjnych dopada ludzi w miesiącach zimowych, kiedy dni są krótkie i brakuje wystarczającej ilości słońca. Duże okna to również lepszy widok. Przybliżają człowieka do natury, jeśli dom stoi w zielonej okolicy. Dobremu doświetleniu domu sprzyjają też szklane balustrady na balkonach, tarasach, a także przy schodach wewnętrznych.
Zadbaj o dobry mikroklimat w domu otaczając się drewnem
Człowiek najlepiej czuje się i wypoczywa w otoczeniu naturalnych materiałów i kolorów. Szczególnie sprzyjające jest drewno, które tworzy w domu swoisty mikroklimat, a także wizualnie ociepla i dodaje przytulności. Warto mieć go w domu jak najwięcej. Podłogi z tworzyw sztucznych dobrze jest zastąpić parkietem lub deskami, a schody betonowe pokryć drewnianym dywanem lub przynajmniej drewnem obłożyć same stopnie. Różnica zauważalna jest natychmiast, a schody z białymi podstopniami i drewnianymi stopniami w nowej odsłonie prezentują się imponująco. Można dołożyć do nich drewnianą balustradę lub wykonaną ze szkła, jeśli chce się wyeksponować piękno całej konstrukcji.
Jeszcze w ubiegłym wieku ludzie wykładali drewnem całe ściany montując boazerię w przedpokojach, czy nawet pokojach. Obecnie spotyka się to raczej w stylowych góralskich chatach, ale z obecności drewna na ścianie zupełnie się nie rezygnuje. Modne są lamele układane na ścianie za telewizorem, czy drewniane zagłówki w sypialni. Przy oknach parapety z tworzywa zastępuje się drewnianymi, podobnie jak blaty kuchenne. Pomysłów na ocieplenie domu drewnem jest wiele. W niektórych stylizacjach będzie ono surowe i jasne, w innych o nieco cieplejszych lub ciemnych odcieniach. Zawsze jednak wniesie do domu energię lasu i dobre fluidy, wśród których człowiek odnajdzie spokój i będzie wypoczywał.
Kolory natury i żywa roślinność wniosą jeszcze więcej spokoju
Dom, czy nawet małe mieszkanie zaaranżowane w barwach naturalnie występujących w przyrodzie będzie sprzyjać wyciszeniu i relaksowi. Nie przez przypadek słynące z harmonii klasyczne wnętrza urządza się w tonacjach beżu, brązu czy ciepłych pasteli. Nowoczesne aranżacje czasami bywają zbyt zimne, lub nijako szare, co sprzyja nastrojom depresyjnym. Bywają też czasem ekstrawaganckie i kolorystycznie chaotyczne, co udziela się ludziom w postaci zwiększonej nerwowości. Aby do tego nie dopuścić, lepiej unikać jaskrawych kolorów, zbyt dużych kontrastów i zimnego rażącego światła.
Naturalne drewno w połączeniu z bielą, błękitem, zielenią, czy odcieniami żółci lub piasku wprowadzą do wnętrza pogodną atmosferę. Czasem wystarczy jedna ściana w ciepłej barwie natury i parę dodatków, a od razu zmienia się klimat danego pomieszczenia na bardziej przyjazny. Nie można zapominać też o żywych roślinach, szczególnie tych zielonych, które koją zmęczony wzrok i wnoszą do domu spokój. Najlepiej wybierać takie, które są przyjazne człowiekowi i mają na niego dobroczynne działanie, jak paprocie, geranium, drzewka cytrusowe i wiele innych.
Wprowadź ekologiczne nawyki do codziennego stylu życia dopełniając harmonię
Aby żyć w pełnej symbiozie z naturą i czerpać z niej jak najwięcej, trzeba też jej dać coś od siebie, a przynajmniej zmienić swoje nawyki na tyle, aby jej nie niszczyć. Coraz popularniejsze idee zero waste, czy slow life są tymi, które mogą przerodzić się w nowe nawyki i styl życia, w którym człowiek przestanie bezmyślnie kupować niepotrzebne rzeczy, a doceni oryginalne lokalne produkty, w których producenci często stawiają na jakość swoich wyrobów, a tym samym trwałość. Meble, czy schody od rodzimych producentów robione na zamówienie przetrwają wiele lat, co przyczyni się pośrednio do ochrony środowiska naturalnego. Jako dodatki do domu, zamiast wątpliwej jakości przedmiotów z tworzywa sztucznego, warto kupować rękodzieło, które starannie wykonane w oryginalny sposób, będzie zachwycać i wprowadzi do domu odpowiedni klimat.
Aby żyć w zgodzie z naturą nie wystarczy urządzić mieszkania w stylu eko, ale trzeba zmienić styl życia wprowadzając do niego przyjazne środowisku naturalnemu nawyki. Pozbycie się zbędnych rzeczy, otwarcie i doświetlenie przestrzeni mieszkalnej, zastąpienie tworzyw sztucznych szkłem i drewnem może być początkiem nowej przygody, w której zmęczony cywilizacją człowiek znajdzie ukojenie.