W Nadmorskim Parku Krajobrazowym – Ostrowo

Wszyscy którzy kochają przyrodę z pewnością będą usatysfakcjonowani po wyprawie do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Co prawda parków w naszym kraju jest wiele, jednakże ten jest wyjątkowy chociażby dlatego, że znajduje się nad Bałtykiem. A jak doskonale wiadomo na tych terenach dominuje specyficzna flora. Obiekt jest jednym z pierwszych w Polsce parków krajobrazowych, który powstał w latach 70. ubiegłego wieku. W teren parku wchodzi północna cześć Pobrzeża Kaszubskiego (tutaj – informacje), wschodnia część Wybrzeża Słowińskiego, a także Mierzeja Helska i częściowo Zatoka Pucka. Podsumowując podział całego kompleksu parkowego na tym terenie można wyliczyć 14 wyjątkowych rezerwatów, 5 użytków ekologicznych, 1 stanowisko przy którym można dokumentować zmiany zachodzące w nieożywionej przyrodzie (bierzemy tu pod uwagę skały, ziemię, rzekę), jak również 2 obszary specjalnej ochrony nadmorskiego ptactwa. Oczywiście odległość od rezerwatów jest uzależniona od miejsca, gdzie chce się spędzić urlop.

Przykładowo wynajmując ostrowskie lokum (Ostrowo – noclegi i kwatery) w okolicach Zatoki Puckiej i Władysławowa można odwiedzić rezerwat o nazwie Bielawskie Błota. A czym charakteryzuje się ów kompleks roślinny? Są to największe torfowiska typu bałtyckiego w Polsce, więc z pewnością pozytywnie zaskoczą miłośników mokradeł oraz roślinności porastającej tego typu obszary. Możliwe, że właśnie dlatego nadmorska baza noclegowa co roku zapełnia się licznymi turystami wyposażonymi w lornetki oraz aparaty fotograficzne. Turyści jednak nie zaspokajają się wyłącznie torfowiskiem i ruszają na dalszą eksplorację Nadmorskiego Parku. Mogą tam podziwiać wszystkie rodzaje brzegów morskich, które można spotkać wyłącznie na południowych granicach Bałtyku. Pośród nich należy wymienić zarówno niskie wybrzeża zalewowe, jak i wydmy oraz klify. Miejsca tajemnicze, intrygujące, a także idealnie nadające się jako plener do sesji fotograficznej. Mając takie tło każde zdjęcie wychodzi przepięknie. Chodzenie leśnymi ścieżkami, torfowiskami lub po wydmach niezwykle uspokaja nerwy i odpręża ciało. Nawet dwie godziny umiarkowanej aktywności fizycznej w takim terenie przyniesie pozytywne efekty zarówno na psychikę, jak i ciało. Dodatkowym bonusem jest możliwość obcowania z wyjątkową przyrodą, której na próżno można szukać w innych miejscach w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>