Szlaki dla piechurów w okolicy Zaniemyśla

Zaniemyśl to sympatyczna, stara wioska, położona nad brzegiem Jeziora Raczyńskiego. Na plaży nad akwenem można opalać się, korzystać z boiska do siatkówki na piasku, a nawet wypożyczyć sobie łódkę i wypłynąć na jezioro. Wyznaczono tu również specjalne punkty do grillowania i palenia ognisk. Tutejsza baza noclegowa to także znakomity punkt wypadowy do wycieczek po pięknej okolicy. Nad pobliskimi jeziorami wytyczono sporo ciekawych tras turystycznych, odpowiednich dla ruchu pieszego oraz rowerowego.

Przez Zaniemyśl przebiega między innymi czerwony szlak wędrowny, który łączy Sulęcinek z Osową Górą. Ta ciekawa trasa prowadzi wzdłuż pięknych jeziorek rynnowych, mija miasteczko Kórnik, w którym znajduje się zamek oraz imponujące arboretum, Rogalin z rezydencją Raczyńskich, oraz przecina Wielkopolski Park Narodowy. Żółty szlak pieszy prowadzi z Zaniemyśla przez Kaleje do Czmonia, ciągnąc się wśród tutejszych lasów. Szlak niebieski, który łączy Zaniemyśl, Zwolę i Majdany, otacza Jezioro Raczyńskie, prowadząc przez nadbrzeżne kurorty. Można go połączyć z odcinkiem czerwonej trasy i przejść pętlę wokół zbiornika, wracając z powrotem do Zaniemyśla. W okolicy stworzono także edukacyjną ścieżkę "Łękno", wyznaczoną przez tutejsze nadleśnictwo w pięknej przyrodniczo okolicy. Ta trasa wije się wśród lasów, łąk i jeziorek, mijając urokliwe tereny o sporych walorach krajobrazowych. Przy drodze ustawiono dydaktyczne tablice, które pozwalają wędrowcom dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tutejszych cudach natury.

Szereg fascynujących szlaków przeznaczono specjalnie dla rowerzystów, którzy wyjeżdżając z Zaniemyśla mogą między innymi okrążyć Jezioro Raczyńskie, Łękno i Jeziory Małe, zrobić pętlę wokół gminy, oraz zwiedzić pięknie położone tereny nad Wartą, bogate w ciekawą florę i faunę. Objeżdżając łęgi nadrzeczne kolarze natkną się na przedstawicieli licznych gatunków ptaków, oraz na parę rezerwatów przyrodniczych, położonych na podmokłych terenach cechujących się sporą bioróżnorodnością. Zaniemyśl noclegi ma różnorodne, są tu pensjonaty, kwatery prywatne, a także gospodarstwa agroturystyczne. Miłośników aktywnego wypoczynku, którzy tu mają wypatrzone noclegi, Zaniemyśl zaprasza do wyjścia na szlaki piesze oraz wyjazdu na trasy rowerowe, których siatka oplata malowniczą okolicę pełną jeziorek, łąk, lasów, i zabytków kulturalnych. Warto także podjechać nad Wartę, aby poznać tamtejszą unikalną przyrodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>