Mniej znane miejsca w Kaliszu

Kalisz słynie przede wszystkim ze swoich starodawnych korzeni oraz festiwali muzycznych i teatralnych. Miasto to ma jednak do zaoferowania także wiele mniej znanych, a równie ciekawych, trochę nietypowych miejsc. W tym mieście, kojarzonym głównie ze średniowieczną historią i zabytkami, znajdą coś dla siebie również fani pamiątek militarnych. Przy ul. Granicznej 20 mieści się schron przeciwatomowy z lat 60-tych, który można zwiedzać od poniedziałku do piątku po wcześniejszym umówieniu się. Zobaczyć można wnętrza podziemnych pomieszczeń o łącznej powierzchni pół kilometra kwadratowego oraz urządzenia, które miały zapewniać im niezależność, dostęp do prądu, czystej wody, ogrzewanie i łączność.

Z czasów II wojny światowej pochodzą umocnienia zwane Przedmoście Kalisz, z których do dziś zachowało się 18 betonowych schronów. Miały one zatrzymać atak Wehrmachtu 1 września, jednak ostatecznie działania bojowe ominęły region Kalisza.

Warto poznać również artystyczne oblicze Kalisza i odwiedzić liczne galerie, w tym najbardziej znaną Wieżę Ciśnień, gdzie mieści się galeria, kawiarnia i sklep z zaopatrzeniem dla artystów, należące do kaliskiego muzeum Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza czy galerię Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. A Mickiewicza. Tutejsza filia uczelni od lat kształci osoby, które nie tylko zajmują się edukacją plastyczną, ale i same są interesującymi twórcami.

Miasto sprzyja także aktywnemu spędzaniu czasu – znajdziemy tu park wodny, ścianki wspinaczkowe, wypożyczalnie rowerów i łódek. Inną możliwością spędzenia czasu jest quest, czyli zwiedzanie z zadaniami, dzięki którym można zamienić się w poszukiwacza tajemnic. Z ulotką, którą można wcześniej pobrać ze strony internetowej, dostać w Informacji Turystycznej albo w ratuszu, możemy samodzielnie, indywidualnie lub w grupie, o dowolnie wybranej porze, odnaleźć wszystkie wskazane punkty i rozwiązując zagadki. Quest „Początki lokacyjnego Kalisza” nawiązuje do historii miasta, kiedy powstawała jego gotycka architektura, rozwijał się handel, a swoje źródła ma wiele lokalnych legend. Drugi quest związany jest z nieco nowszymi obiektami i nosi nazwę „Klasycystyczny Kalisz”. Obydwa wymagają nie więcej niż 60 minut – chyba że zechcesz zatrzymywać się dłużej po drodze albo zbaczać z trasy, natrafiwszy na interesujące miejsca.

Oprócz placówek kultury i ciekawych obiektów na turystów czeka też baza noclegowa , kluby muzyczne i restauracje. Jeżeli chodzi o noclegi, Kalisz jest miastem przystępnym cenowo i wszystkie miejsca znajdują się w dogodnym położeniu, aby korzystać z pieszych spacerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>