Kołobrzeg – kurort z ciekawą historią

Kołobrzeg jest miastem liczącym nieco ponad 40 tysięcy mieszkańców, położonym nad morzem Bałtyckim. Latem oblegany dosłownie przez tłumy turystów, jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w Polsce. Dobrze pomyślana baza noclegowa Kołobrzegu sprawia, że miasto praktycznie utrzymuje się z turystyki i nie ma zbytnio rozwiniętego przemysłu, ponieważ tego nie potrzebuje. Uzdrowiska, hotele, restauracje, kurorty – to elementy sztandarowe Kołobrzegu, które przyciągają jak magnes, oczywiście pomijając świetne warunki przyrodnicze.

Jak więc kształtowała się historia miasta? Na Pomorzu Zachodnim Kołobrzeg był jednym z najstarszych miasteczek. Początkowo zahaczał on o przemysł "wydobywczy", ponieważ pozyskiwano tu sól. Historia miasta i jego rozbudowy sięga już czasów Mieszka I. Od XI do XIII wieku miasteczko było rozdzierane pomiędzy władców dzielnicowych. Dopiero w XVII wieku sytuacja miasta została ustabilizowana, jednak paradoksalnie Kołobrzeg zaczął tracić na wartości, relatywnie do innych miast tego regionu. Doprowadziło to do tego, że miasto zostało zdobyte przez Rosjan. Prawdziwa stabilizacja i względny spokój nastąpił dopiero w XIX wieku, kiedy to podpisano pokój w Tylży.
Podczas drugiej wojny światowej miasto nabrało charakter twierdzy. Daleko mu było do swojego obecnego turystycznego stylu. Pod koniec wojny miasto zostało zdobyte przez wojsko polskie. Mimo zdobycia przez Polaków praktycznie całe miasto zostało zniszczone w wyniku brutalnych i zaciętych działań wojennych.
Swój charakter Kołobrzeg zmienił pod koniec lat 60-tych XX wieku, kiedy to stał się on miastem uzdrowiskowym. Punktem zwrotnym był również fakt, że pod koniec lat 90-tych w mieście stwierdzono największą liczbę mieszkańców w jego historii, która wynosiła około 50 tysięcy. Obecnie bardzo doceniany przez całą Europę, dlatego też w 2006 roku miasto otrzymało wyróżnienie Rady Europy.

Tak jak było wspomniane – miasto utrzymuje się głównie z turystyki, jednak ma ono swoje gospodarcze znaczenie z racji swojego korzystnego położenia – port jachtowy, handlowy i rybacki, czy wydobycie soli. Dodatkowo w ostatnich latach w Kołobrzegu zarejestrowano aż 10 tysięcy podmiotów gospodarczych, to znaczy że co 4 mieszkaniec prowadzi tutaj jakąś działalność. Głównie są to miejsca do zakwaterowania turytów, hotele, restauracje i kawiarnie. Kołobrzeg ma także własną rozlewnie wód mineralnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>