Kaszuby i górale północy Polski

Kaszuby to region kulturowy w północnej Polsce, który jest częścią Pomorza bardzo często wybieraną na wakacyjne wyjazdy. Głównym powodem zapewne jest cisza i spokój, które panują w tym rejonie, ale bogate zaplecze noclegowe równie silnie przyciąga turystów z całego kraju. Obiekty noclegowe to głównie gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty, które są dobrze przygotowane na przyjęcie gości przez cały rok (zobacz ➞ ).

Kaszuby to nie tylko bezpośredni kontakt z przyrodą, możliwość poznania życia na wsi, sekrety rybołówstwa – to przede wszystkim ludzie – mieszkańcy, którzy tworzą ciekawe miejsca do odpoczynku, przygotowują atrakcje, by pobyt na Kaszubach był niezapomniany. Kaszuby to gwara, czasami trudna do zrozumienia, to tradycyjne pieśni, muzyka i kultura tego pięknego i przyjaznego regionu naszego kraju. Obrzędowość, tabaka, haft kaszubski to tylko synonimy kultury i regionu. Tworzą go przede wszystkim piękne krajobrazy miejscowości położonych wśród lasów i jezior. Jedną z popularnych, polecanych na odpoczynek na Kaszubach jest Żukowo, położone na zachód od Gdańska. Miejscowość kojarzona jest z opactwem Norbertanek, które powstało na tych ziemiach w XIII wieku – kościołem z cennym wyposażeniem oraz budynkiem pod-klasztornym z kolekcją szat i sprzętów liturgicznych.

Kaszuby to także Kartuzy. Miasteczko utożsamiane z Muzeum Kaszubskim i kościołem z oryginalnym dachem w kształcie trumny. Na Kaszubach znajduje się też Muzeum Hymnu Narodowego, które zlokalizowane jest w dworku należącym dawniej do Józefa Wybickiego. Musimy pamiętać o jeszcze jednym miejscu wartym zobaczenia – Wdzydzach Kiszewskich, w których znajduje się skansen kaszubski i obraz budownictwa regionu, który ma własną, wpisaną w dzieje kulturę i tożsamość. Kaszuby to także Droga Kaszubska, prowadząca między jeziorami do punktu widokowego na Wieżycy, najwyżej położonej góry w tym regionie. W pobliskim Chmielnie – atrakcyjnej turystycznie miejscowości kaszubskiej – czeka na nas warsztat Neclów – słynne Muzeum Ceramiki Kaszubskiej. Koniecznie też trzeba zobaczyć Galerię Kaszubski Róg, która jest chyba jedynym miejscem w Polsce, gdzie możemy nabyć wyroby rogarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>