Atrakcje Świętego Miasta

Na malowniczych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej leży przepiękne miasto, znane przede wszystkim ze słynącego cudami sanktuarium maryjnego. Częstochowa już od czasów średniowiecza przyciąga licznych pielgrzymów, przybywających tu na modlitwę. Obecnie dołączyli do nich także świeccy turyści, którzy chcą zwiedzić także tutejsze zabytki, muzea i parki oraz obejrzeć otaczający miasto rejon, znany z przepięknej przyrody i malowniczych wiosek. Na wszystkich przyjezdnych czeka tu spora baza noclegowa (noclegi Częstochowa z meteora), która w szczycie sezonu jest w stanie przyjąć rzesze gości.

W klasztorze paulinów na Jasnej Górze od wieków znajduje się słynny obraz z postacią Maryi, który uchodzi za cudowny. Liczne wota i prezenty otaczające kapliczkę oraz ukryte w skarbcu, świadczą o tym, że wielu pielgrzymów doznało łask i uzdrowień za pośrednictwem tego wizerunku. W klasztorze znajduje się wspaniała, bogato ozdobiona bazylika, na terenie której jest obraz. Dwa razy w ciągu dnia malowidło uroczyście się odsłania, prezentując je oczom wiernych.

Przez wieki w mieście wybudowano mnóstwo kościołów, poświęconych licznym patronom i świętym. Spacerując po Częstochowie, można zwiedzić kilkanaście świątyń i kaplic, z których wiele szczyci się pięknym wystrojem i ciekawymi dekoracjami. Najnowszym z nich zostało ogromne sanktuarium pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy, wybudowane po II wojnie światowej. Wierni mogą spędzić kilka dni spacerując po mieście i oglądając wszelkie zabytki architektury sakralnej.

W Częstochowie można znaleźć także świeckie pozostałości z czasów dawnej świetności miasta. Znajdują się tu między innymi fragmenty starych fortyfikacji, w tym mury i baszty, wieże, ratusz i cmentarze. Ponadto, odwiedzający mają możliwość wypocząć w przyjemnych parkach miejskich i zwiedzić parę ciekawych muzeów. Szczególnie wyróżnia się wśród nich Muzeum Częstochowskie, posiadające w mieście kilka oddzielnych filii. Na jego terenie zaprezentowano szereg stałych i czasowych wystaw, poświęconych historii, kulturze i tradycji miasta, a nawet dziejom jego przemysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>